Proces zamgławiania, polegający na rozpylaniu mgły ze środkiem dezynfekującym, jest jedną z podstawowych czynności pozwalających utrzymać wysoką czystość sanitarną w pomieszczeniach zamkniętych. Do przeprowadzenia procesu stosuje się specjalne zamgławiacze ze środkiem dezynfekującym o odpowiednich parametrach i potwierdzonej skuteczności w usuwaniu patogenów.
Zamgławiacze i środki do zamgławiania, dostępne w naszym firmowym sklepie, spełniają wymagania norm pracy w środowiskach medycznych. Każdy z produktów objęty jest również pełną gwarancją producenta oraz wsparciem naszych specjalistów w zakresie doboru właściwego rozwiązania.
Fumigatory to urządzenia zasilane z sieci elektrycznej, wyposażone w systemy, które mają za zadanie efektywnie rozpylać mgłę ze środkiem dezynfekującym do wszystkich zakątków pomieszczenia. Substancję aktywną w większości z nich stanowi nadtlenek wodoru (H2O2) – bezbarwny i bezwonny płyn w odpowiednim stężeniu, który w trakcie emisji rozkłada się na wodę i tlen. Środek efektywnie usuwa wszystkie patogeny, takie jak wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów oraz inne niepożądane związki nawet z najtrudniej dostępnych zakamarków i powierzchni.
Zamgławiacze znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich miejscach wymagających zachowania jak najwyższego poziomu czystości, takich jak karetki, gabinety lekarskie, sale chorych, sale konferencyjne, czy budynki przeznaczenia publicznego.
Z urządzeń tych korzystają ponadto inne branże i gałęzie przemysłu. Wiele spośród nich spotkamy m.in. w tunelach foliowych, gdzie pomagają chronić uprawy i plantacje przed przymrozkami. Na zewnątrz zamgławiacze używane są z kolei przede wszystkim do usuwania owadów, takich jak komary czy kleszcze.
Zamgławiacze do dezynfekowania pomieszczeń dzieli się na dwa rodzaje:
W zależności od potrzeb wyróżnia się dwa rodzaje dezynfekcji przy wykorzystaniu zamgławiaczy – profilaktyczna oraz przebiegająca w przypadku podejrzenia skażenia.
Podczas dezynfekcji profilaktycznej używa się środków do zamgławiania o stężeniu H2O2 na poziomie 6%. Cały proces trwa najczęściej 30-60 minut przy wyłączonej klimatyzacji. Po jego przeprowadzeniu należy odczekać zalecany przez producenta czas przed korzystaniem z pomieszczenia. W przypadku podejrzenia skażenia zamgławianie odbywa się z wykorzystaniem nadtlenku wodoru o wyższym stężeniu, najczęściej 12,5% i trwa od 1 do 2 godzin.
By maksymalnie uprosić proces dezynfekcji, nowoczesne zamgławiacze posiadają tryb automatyczny, który poprzez wbudowane oprogramowanie samodzielnie oblicza czas i ilość potrzebnego środka. Duże ułatwienie dla obsługi stanowić będzie również dostępna w niektórych modelach funkcja opóźniania startu.