W jaki sposób powstrzymać rozwój drobnoustrojów wirusów, bakterii i grzybów?

W jednostkach szpitalnych czy domach opieki społecznej często mamy odczynienia z zakażeniami krzyżowymi. Niestety jest to nieodłączne zjawisko towarzyszące opiece długoterminowej. Głównym celem placówek jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów przez zastosowanie środków ochrony w różnych obszarach działaności. Dział epidemiologiczny ma więc ręce pełne pracy, gdyż cały czas próbuje odeprzeć atak wirusów, bakterii i grzybów. 

 

Jednym sposobem prowadzania takiej walki, jest zastosowanie powłoki przeciwdrobnoustrojowej na powierzchniach, z którymi styczność mają pacjenci, odwiedzający i personel medyczny. 

 

Powłoka przeciwdrobnoustrojowa jest niezwykle skuteczna w zabijaniu wirusów, bakterii i grzybów – niszczy je na poziomie komórkowym. Proces jest niezwykle prosty: zarazki lądują na powierzchni chronionej przed drobnoustrojami, a składnik przeciwdrobnoustrojowy znajdujący się na powierzchni rozkłada zainfekowane/zakaźne komórki. Zarazki umierają i nie są w stanie się rozmnażać.

 

Tak więc technologia przeciwdrobnoustrojowa jest idealną formą ochrony pasywnej. Działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Działa nawet na zainfekowane komórki, które uległy mutacji lub stały się odporne na antybiotyki. 

 

Ale nie wszystkie środki ochrony przeciwdrobnoustrojowej są sobie równe…

 

Jak działa ochrona przeciwdrobnoustrojowa?

Mówiąc najprościej, niektóre formy ochrony przeciwdrobnoustrojowej wykorzystują srebro do zabijania zarazków.

 

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż starożytni już Egipcjanie, Grecy i Rzymianie używali srebra do oczyszczania wody pitnej. Wrzucali srebrne monety do fontan lub podawali wodę w srebrnych naczyniach.

 

Srebro było używane do XX wieku jako środek przeciwdrobnoustrojowy i został on zastąpiony przez antybiotyki. 

 

Nowoczesna technologia antybakteryjna wykorzystuje jony srebra jako warstwę ochronną przed drobnoustrojami. Srebro jest dodawane na etapie produkcji. Dodane do powłok — takich jak obszary dotykowe na maceratorach do naczyń z pulpy lub myjkach do basenów i kaczek sanitarnych — pomaga odeprzeć potencjalnie śmiertelne wirusy i bakterie. Zastosowanie wbudowanej powłoki drobnoustrojowej zapewnia długotrwałą ochronę na lata. 

Firma DDC Dolpchin zastosowała technologię MicroSafe+ na wszystkich powierzeniach urządzeń (np. maceratorów), gdzie jest styczność człowieka z urządzeniem. Powłoka i ochrona jest długotrwała, co jest bardzo ważną i pożądaną  cechą.

Jak srebro zabija wirusy, bakterie i grzyby?

Małe cząsteczki srebra (Ag) uwalniają jony, które powstrzymują rozmnażanie się zainfekowanych komórek. Rozbijają komórki i zabijają zarazki.

 

Robią to poprzez zatrzymanie lub zmniejszenie zdolności DNA komórki do replikacji, niszczenie lub uszkadzanie błony komórkowej, zatrzymanie lub zmniejszenie produkcji enzymów.

 

Bakterie są jednokomórkowe (mają jedną komórkę); grzyby mają komórki; wirusy potrzebują „komórki gospodarza”, aby przetrwać i rozmnażać się. Dzięki temu wszystkie mogą zostać zabite przez MicrobeSafe+ – nawet lekooporne bakterie Gram-ujemne.

 

Ta technologia zabija bakterie niezależnie od tego, czy są Gram-dodatnie (z jedną błoną plazmatyczną) czy Gram-ujemne (z dwiema błonami plazmatycznymi).

 

Jony srebra przedostają się przez ścianę peptydoglikanu (niezależnie od tego, czy jest gruba, czy cienka) i rozrywają nukleoidowy DNA, zabijając bakterię. Proces jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin.

Aby poczuć się bezpiecznie nie potrzeba wielu jonów srebra: zaledwie jeden na miliard.

Dowiedz się więcej, jak wbudowana ochrona przeciwdrobnoustrojowa może pomóc w domach opieki lub w szpitalach okiełznać zakażania krzyżowe. 

 

DDC Dolphin to firma światowej klasy dostawca urządzeń oraz rozwiązań dla sektora opieki zdrowotnej i opieki społecznej, z którą mamy przyjemność współpracować.

 

Skontaktuj się z Nami, aby uzyskać więcej informacji na temat zapobiegania infekcjom w środowisku klinicznym i stacjonarnym.

Kategorie:

facebook profile linkedin profile