Produkty prezentowane na tej stronie przeznaczone są dla profesjonalistów i firm działających w obszarze opieki zdrowotnej lub produkujących wyroby medyczne

Rozumiem

Dezynfekcja i sterylizacja – jakie są najważniejsze różnice?

Sterylizacja i dezynfekcja to dwa procesy szeroko stosowane w branży medycznej. Chociaż oba mają na celu zmniejszenie ryzyka infekcji, nie są takie same.

Dezynfekcja a sterylizacja – podstawowe różnice

Sterylizacja to proces, który całkowicie eliminuje jakiekolwiek mikroorganizmy. Natomiast dezynfekcja to proces, który zmniejsza liczbę mikroorganizmów na powierzchniach lub przedmiotach. W szpitalach i gabinetach lekarskich sterylizację stosuje się w celu wyeliminowania wszelkich mikroorganizmów na instrumentach medycznych i powierzchniach przed ich ponownym użyciem. Dezynfekcję natomiast stosuje się w celu zmniejszenia liczby mikroorganizmów na powierzchniach lub przedmiotach, które nie muszą być sterylne.

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja to ważny proces stosowany w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów i co za tym idzie infekcji. Mówi się, że bezpieczny poziom redukcji mikroorganizmów polega na użyciu urządzenia lub płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni, pomieszczeń w celu uczynienia ich bezpiecznymi dla ludzi. Urządzenia te są popularne w miejscach takich jak szpitale, gabinety lekarskie i stają się potrzebne w przedszkolach, miejscach publicznych i szkołach. Udowodniono, że środki dezynfekujące skutecznie zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych z powierzchni na powierzchnię. Są również używane do ochrony ludzi przed bakteriami i wirusami, które mogą powodować poważne choroby, a nawet śmierć. Dlatego możemy, a nawet musimy, zdezynfekować skórę lub błony śluzowe przed zabiegiem. Za pomocą urządzeń i płynów do dezynfekcji zapewniamy również, że nasze otoczenie pozostanie wolne od potencjalnych zagrożeń związanych z zarazkami i infekcjami.

Na czym polega sterylizacja?

Sterylizacja to proces stosowany w celu uczynienia urządzeń medycznych, takich jak instrumenty chirurgiczne i inny sprzęt high-tech, bezpiecznymi do stosowania w procedurach medycznych. Sterylizacja jest ważnym elementem bezpieczeństwa pacjentów i może być przeprowadzona przy użyciu różnych metod, od chemicznych środków sterylizujących po autoklawy wysokotemperaturowe.

 

Istotne jest, aby wszystkie wyroby medyczne zostały odpowiednio wysterylizowane przed użyciem na pacjentach. Pomaga to zmniejszyć ryzyko infekcji, skażenia i innych komplikacji zdrowotnych, które mogą wynikać z niewłaściwej sterylizacji. Sterylizacja medyczna wymaga specjalistycznej wiedzy, a także zaawansowanego technologicznie sprzętu, aby zapewnić, że wszystkie narzędzia medyczne są całkowicie wolne od wszelkich zarazków lub czynników bakteryjnych, które mogłyby potencjalnie wyrządzić szkody.

Kiedy sterylizacja, a kiedy dezynfekcja?

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów placówki medyczne muszą wiedzieć, kiedy stosować środki dezynfekujące, a kiedy sterylizować sprzęt. Znajomość różnicy między dezynfekcją a sterylizacją jest niezbędna do zapewnienia czystego i bezpiecznego środowiska w gabinecie lekarskim lub klinice.

 

Dezynfekcja czegoś oznacza oczyszczenie go za pomocą chemikaliów lub innych środków w celu zmniejszenia liczby bakterii i drobnoustrojów, które mogą powodować infekcję lub chorobę. Z drugiej strony sterylizacja oznacza całkowite usunięcie wszystkich mikroorganizmów, w tym wirusów, grzybów i zarodników.

 

Różnica między dezynfekcją a sterylizacją jest kwestią stopnia: obie służą zmniejszeniu liczby organizmów na obiekcie, ale sterylizacja eliminuje wszystkie żywe organizmy, podczas gdy dezynfekcja nie. Jeśli chodzi o instrumenty medyczne, instrumenty chirurgiczne, takie jak kleszcze i ostrza skalpela, są dezynfekowane w celu ponownego użycia podczas operacji, podczas gdy delikatne instrumenty medyczne, takie jak laryngoskopy i bronchoskopy, są sterylizowane do jednorazowego użytku. Rzeczy takie jak kaczki, umywalki i blaty kuchenne są dezynfekowane tylko ze względu na niskie ryzyko przenoszenia czynników zakaźnych.

Metody dezynfekcji i sterylizacji

Dezynfekcja odnosi się do procesu zabijania zarazków na powierzchniach lub przedmiotach, natomiast sterylizacja jest stosowana, gdy istnieje potrzeba wyeliminowania wszelkich form życia, w tym bakterii, grzybów i wirusów. Idealnie nadającym się do tego urządzeniem jest zamgławiacz Huwa-San. Urządzenie to rozpyla ultradrobną mgiełkę płynnego środka dezynfekującego, który opada na powierzchnie i przedmioty. Kropelki są tak małe, że mogą dotrzeć do miejsc, do których nie docierają zwykłe metody czyszczenia, takich jak pęknięcia i szczeliny. Pozwala to na dokładne oczyszczenie trudno dostępnych miejsc przy minimalnym kontakcie z samą powierzchnią. Sucha mgła działa również w celu rozbicia brudu i zanieczyszczeń na powierzchni, ułatwiając ich usunięcie podczas czyszczenia. Najbardziej popularnym środkiem dezynfekującym stosowanym w tego typu urządzeniach jest nadtlenek wodoru Huwa-San MD 12,5.

 

Ten środek dezynfekujący jest zwykle stosowany w gabinetach lekarskich i klinikach, gdzie może istnieć ryzyko zakażenia płynami ustrojowymi lub innymi źródłami. Na przykład można go stosować na powierzchniach, takich jak stoły operacyjne, zanim operacja zostanie przeprowadzona. 

 

Zamgławiacze mają również tę dodatkową zaletę, że mogą być stosowane zarówno na porowatych, jak i nieporowatych powierzchniach, dzięki czemu nadają się do stosowania w różnych sytuacjach. 

 

Najlepiej stosować dezynfekcję pomieszczeń przynajmniej raz dziennie w warunkach normalnych i co parę godzin podczas fali zakażeń.

 

Przeczytaj też - Dezynfekcja pomieszczeń medycznych metodą zamgławiania

Zamgławiacz do dezynfekcji Huwa-San

Do dezynfekcji dochodzi również przy użytku basenów i kaczek sanitarnych przy pomocy urządzenia takiego jak myjnia dezynfektor jak sama nazwa wskazuje. Ze względu na wielkość i obłożenie oddziału dopasowujemy wielkość myjni. Do małych i średnich placówek świetnie nadaje się myjnia Optima 2 lub Erlen 1.45, które zmieszczą basen i kaczki w jednym cyklu. Na duże oddziały rekomendujemy płuczko dezynfektor Optimę 3, która umyje i z dezynfekuje w jednym cyklu aż 3 baseny i 3 kaczki. Do izolatek, tam gdzie jest mało miejsca, najlepiej sprawdzi się Erlen WC, czyli myjnia dezynfektor zintegrowaną z toaletą. Z tej samej linii, również są myjnie ze zlewem Erlen Perlavo lub takie, które mieszczą się pod blatem. Możliwość dostosowania urządzenia do panujących warunków jednostki, ma sprawić, że personel oraz pacjenci będą bezpieczni i zostanie wyeliminowane ryzyko zakażeń krzyżowych.  

 

Myjnia dezynfektor do kaczek i basenów

 

Sterylizatory medyczne są natomiast zarezerwowane dla poważniejszych przypadków, w których istnieje zwiększone ryzyko infekcji w wyniku kontaktu z krwią lub innymi potencjalnie zakaźnymi materiałami. Techniki sterylizacji mogą obejmować zaawansowane technologicznie urządzenia medyczne i sprzęt do sterylizacji, takie jak autoklawy wykorzystujące parę wodną, światło UV, tlenek etylenu, opary nadtlenku wodoru lub suche ciepło. Sterylizacja medyczna jest ważna w zapobieganiu przenoszeniu chorób zakaźnych przez instrumenty i sprzęt używany w placówkach medycznych.  

 

Najpopularniejszą metoda sterylizacji jest sterylizator parowy. Urządzenia do sterylizacji parowej są powszechnie stosowane do celów medycznych, takich jak sterylizacja sprzętu chirurgicznego i instrumentów medycznych. W tym miejscu warto wspomnieć o sterylizatorach parowych firmy Prohs, które są niezawodne, dostosowane i zintegrowane z użytkownikiem. Nadzór cyklu następuje w czasie rzeczywistym i pozwala na monitorowanie bez narażenia normalnego przebiegu procesu. Urządzenia te wykorzystują parę pod ciśnieniem, aby zapewnić szybkie i skuteczne wyeliminowanie wszystkich mikroorganizmów. 

 

Inną metodą sterylizacji narzędzi medycznych są sterylizatory plazmowe inaczej zwane niskotemperaturowe. Sterylizatory plazmowe działają poprzez rozbicie cząsteczek nadtlenku wodoru na wolne rodniki, które następnie działają jako środek utleniający, który zabija bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Można nimi skutecznie czyścić delikatne instrumenty chirurgiczne, takie jak endoskopy, narzędzia laparoskopowe i wiele innych instrumentów medycznych. Dzięki sterylizacji plazmowej możesz mieć pewność, że instrumenty medyczne są odpowiednio odkażone i bezpieczne w użyciu.

 

Technologia jest już tak zaawansowana, że mamy w ofercie małe sterylizatory niskotemperaturowe, które można postawić w każdym gabinecie lekarskim, takie jak Sterlink firmy Plasmapp. Natomiast są też duże, które są stałą częścią wyposażenia centralnych sterylizatorni w szpitalach. Różnica między małym sterylizatorem np. LowTem Crystal 50 a LowTem Ceystal 120M jest tylko w wielkości. W zależności od zapotrzebowania, dobieramy do naszej placówki odpowiedni sterylizator. 

 

Przeczytaj, jak przechowywać wysterylizowane narzędzia medyczne i poznaj metody sterylizacji narzędzi chirurgicznych w placówkach medycznych.

Sterylizatory PROHS w sterylizatorni

Sterylizacja i dezynfekcja to podstawowe procesy gwarantujące, że instrumenty chirurgiczne pozostaną wolne od zanieczyszczeń. Dzięki tym procesom mikroorganizmy nie mają szans na przetrwanie i rozprzestrzenienie się na instrumentach medycznych. Dlatego sterylizacja i dezynfekcja są ważne w placówkach medycznych, ponieważ zapewniają pacjentom opiekę na najwyższym poziomie. Te dwa procesy się uzupełniają i jeden proces bez drugiego nie ma racji bytu. 

Kategorie:

facebook profile linkedin profile