Produkty prezentowane na tej stronie przeznaczone są dla profesjonalistów i firm działających w obszarze opieki zdrowotnej lub produkujących wyroby medyczne

Rozumiem

Dlaczego sterylizatory plazmowe do sterylizacji niskotemperaturowej są najlepsze?

Istnieje wiele tradycyjnych technik sterylizacji narzędzi medycznych: suchym gorącym powietrzem, wilgotnym ciepłem, parą wodną, z użyciem tlenku etylenu czy formaldehydu. Sposoby te unieszkodliwiają mikroorganizmy, spowalniają ich metabolizm lub niszczą ich materiał genetyczny. Niestety mogą również zniszczyć delikatny i drogi sprzęt medyczny.

W tym miejscu przyjrzyjmy się dlaczego im bardziej skomplikowany i zaawansowany technologicznie sprzęt, tym większe prawdopodobieństwo jego uszkodzenia, przez wysoką temperaturę i wilgotność sterylizacji parowej? 

 

Naszym klasycznym przypadkiem jest endoskop. Podczas standardowego procesu sterylizacji w autoklawie endoskop zostanie uszkodzony i ostatecznie zniszczony. Dlatego musimy znaleźć metodę sterylizacji w niskiej temperaturze, która jest bardziej delikatna dla żywotności sprzętu, i do tego nadal wystarczająco skuteczna, aby w pełni wysterylizować wszystkie drobnoustroje na tym sprzęcie.

Nadtlenek wodoru, znany również jako H2O2 jest kluczem w tym procesie

W niskich stężeniach nadtlenek wodoru jest powszechnym środkiem dezynfekującym sprzedawanym w aptekach. W wyższych stężeniach jest używany jako środek sterylizujący w wielu gałęziach przemysłu. I jest to nasz środek sterylizujący. Jak to działa?

Plazma, Czwarty Stan Materii

Zanim wyjaśnimy, jak działa nadtlenek wodoru w sterylizatorze niskotemperaturowym, najpierw musimy wyjaśnić pojęcie plazmy. Plazma jest czwartym stanem materii (stałym, ciekłym, gazowym i plazmowym) i powstaje, gdy gaz zostanie wystarczająco podgrzany lub wystawiony na działanie silnego pola elektromagnetycznego. Co się dzieje, gdy gaz staje się plazmą? Staje się niestabilnym stanem materii, w którym liczba elektronów wzrasta lub maleje, tworząc w ten sposób jony, które są elektronami naładowanymi dodatnio lub ujemnie. Innymi słowy, plazma jest zjonizowanym gazem, który ma specjalne właściwości niespotykane w żadnym innym stanie skupienia. Typowe przykłady plazmy wytwarzanej przez człowieka to neony, żarówki fluorescencyjne, wyświetlacze plazmowe stosowane w telewizorach i komputerach, lampy plazmowe oraz fuzja jądrowa. Naturalnie występujące plazmy obejmują ogień, błyskawice, słońce, gwiazdy, zorze polarne, ogony komet, zorzę polarną, a nawet 99% galaktyki!

Jak plazma zabija zarazki?

Plazma sterylizuje w procesie zwanym utlenianiem. Plazma wywołuje reakcję chemiczną, w której wszystkie mikroorganizmy są dezaktywowane. Wysoka temperatura zamienia cząsteczki nadtlenku wodoru w wolne rodniki, które są bardzo niestabilne. W swoim „poszukiwaniu” powrotu do stabilnego stanu przyczepiają się do mikroorganizmów w ładunku – w ten sposób skutecznie niszcząc składniki swoich komórek, takie jak enzymy, kwasy nukleinowe i DNA.

Plazma nadtlenku wodoru w sterylizatorze

Do sterylizatora wprowadzany jest płynny nadtlenek wodoru. Ciecz jest podgrzewana w parowniku w celu przekształcenia jej w gaz. Gdy to zostanie osiągnięte, gazowy nadtlenek wodoru jest podgrzewany do jeszcze wyższej temperatury, w którym to momencie zamienia się w plazmę. Jak już wyjaśniliśmy, plazma jest rozpraszana w komorze sterylizatora w celu utlenienia wszystkich mikroorganizmów znajdujących się w wsadzie. Żegnajcie zarazki!

Oferujemy szeroką gamę sterylizatorów plazmowych do sterylizacji niskotemperaturowej dla małych jednostek medycznych i gabinetów lekarskich po duże, wydajne sterylizatory, które są na wyposażeniu centralnych sterylizatorni. Urządzenia charakteryzują się wysoką skutecznością, są ekologiczne i proste w użyciu. 

Kategorie:

facebook profile linkedin profile